A GYÓGYNÖVÉNYEK ELLENJAVALLATAI ÉS MELLÉKHATÁSUK
A gyógynövények használata évezedekre nyúlik vissza, és napjainkban is egyre többen kedvelik.A népi gyógyászat által alkalmazott növényi gyógymódok számos, hosszú ideig fennálló betegség esetén jótékony hatásúnak bizonyultak. A könnyebb hozzáférhetőség, “a természetesség” és az évszázados tapasztalat, hagyomány sokaknak jelent garanciát a gyógyulásra. Szem előtt kell tartanunk, hogy bizonyos gyógynövényekben lévőanyagok a szervezetre ártalmasak, mérgező tulajdonsággal rendelkeznek (alkaloid tartalmú drogok).
Mérgező hatású növényi drogok
-Fagyöngy–Viscum album (szívre ható viszkotoxinttartalmaz -bogyója erősen mérgező)
-Őszi kikerics-Colchicum autumnale(magjában megtalálható a kolchicin un. orsóméreg és metafázis inhibitor-gyógyszerészet használja-túladagolása halálos)
-Nadragulyában-Atropa belladonna(tropánvázas alkaloidokatatropint, L-hioszciamintés belladonint, legnagyobb mennyiségben a bogyó tartalmazza, súlyosan mérgező)
-Ebvész-Strychnos nux-vomica(magva keserű, gyorsan ható idegméreg, az indiánok nyílmérgemagjában a sztrichnin-mérgező alkaloid –légzésbénulás-halál)
-Gyöngyvirág–Convallaria majalis(gyöktörzse, levele, de a virág, termése is erősen mérgező vegyületeket -szívre ható glikozidot, szaponint)
-Gyapjas gyűszűvirágban –Digitalis lanata(szteroid glikozidok-szívgyógyszerek-gyógyszerészet)
-Ricinus-Ricinus communis: magja erősen mérgező–toxicitás mértéke: gyermekeknél már 1-2mag is halálos lehet, felnőtteknél ez a mennyiség 5-6 szem.
Számos növényi eredetű, enyhébb hatású hatóanyag krónikusvagy az előírt adagnál nagyobb dózisban történő alkalmazása során igen súlyos mellékhatások alakulhatnak ki
-fehérüröm hajtás, zsályalevél
-medveszőlőlevél, kutyabengekéreg
-boróka tobozbogyó csak néhány azon növényi részek közül, amelyek krónikus használata nem ajánlott
Gyógynövény -terápia speciális esetekben
-Terhesség, szoptatás ideje alatt ugyanazok az óvatossági irányelvek vonatkoznak a növényi eredetű szerek alkalmazására, mint a törzskönyvezett gyógyszerkészítmények szedésére.
-Kisgyermekek esetén is külön elővigyázatosság szükséges, példaként az antrakinont tartalmazó hashajtó növények belsőleg történő használatát említhetjük, amit 12 éves kor alatt a szakirodalmi források nem javasolnak.
-Súlyos megbetegedések fennállása esetén a gyógynövény terápia alkalmazása előtt kérje kezelőorvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét
-belső vérzések
-cukorbetegség
-gyomor-nyombélfekély
magas vérnyomás, migrén
-bélszűkület
-lázzal járó akut megbetegedések,
-krónikus vesebetegség és szívműködési zavarok nem kezelhetők kizárólag növényi eredetű gyógyhatású termékekkel, azonban a gyógynövényi részekből készült szerek orvosi felügyelettel a klasszikus gyógyszeres terápia mellett kiváló kiegészítő szerepet tölthetnek be a beteg gyógyszerelésében
Gyakran előforduló mellékhatások közé sorolható a szeszkviterpén tartalmú növényi részek alkalmazása során fellépő allergiás reakció leginkább bőrgyulladás formájában. A kamilla-és az árnikavirágot tartalmazó kenőcsök, krémek, borogatások után jelentkező bőrpír, gyulladás figyelmeztető tünet, ilyen esetekben a növényt a beteg többé már nem használhatja.
Útmutató a gyógynövények használatához
-Ha a betegtájékoztatóban a növényi eredetű készítmény külsőleg történő alkalmazását írják elő, akkor azt ne használjuk belsőleg a hatás fokozása érdekében.
-Az árnika külsőleg sokoldalú gyógyír, de tea formájában történő elfogyasztásának súlyos mellékhatásai lehetnek
. -Ne essünk abba a hibába, hogy a külsőleg felvitt növényi részek hatóanyagai nem szívódhatnak fel.
-A fekete nadálytőolyan alkaloidokat tartalmaz, amelyeknek a hosszú távú használata a potenciális májkárosító és rákkeltő hatás miatt még külsőleg sem javasolt.
-A szívre ható glikozidok, a mákból elkülönített alkaloidok, a nadragulyából nyert atropin gyári gyógyszerkészítmények hatóanyagául szolgálnak.
-Ezek erős hatású szerek, a gyógyszergyári készítés során a hatóanyag-tartalmuk mindvégig ellenőrzött, és orvosi monitorozás mellett biztonsággal alkalmazhatóak betegségek gyógyítására.
-A fenti hatóanyagok gyógynövényből házilag történő izolálása vagy feldolgozása, egyéni felhasználása nemcsak életet veszélyeztető állapot kialakulását idézheti elő, hanem egyes esetekben törvénnyel ütköző cselekedet.
-A homeopátiás gyakorlatban számos gyógynövényt illetve növényi részt használnak föl.
-A hatóanyagokat a homeopátiás készítmények kis mennyiségben tartalmazzák, így ezek a szerek szinte mellékhatás nélküliek, hozzászokás nemalakul ki, a klasszikus gyógyszeres terápia mellett is használhatók, betegségek megelőzésére és gyermekgyógyászati célokra is eredményesen alkalmazhatóak. -Akut megbetegedés esetén forduljunk szakorvoshoz.
-A betegség súlyosságától függően a kezelőorvos által előírt gyógyszeres terápia kiegészítéseként a gyógynövénnyel történő kezelés csak orvosi, gyógyszerészi konzultációt követően történjen meg.
-Egyes gyógynövények ugyanis befolyásolhatják a szedett gyógyszerek felszívódását, így azok hatásukat nem a kívánt mértékben fogják kifejteni.